Z jakiego materiału powinien być wykonany kosz parkowy?
Obiekty małej architektury, które są umieszczane w przestrzeni publicznej, powinny być wykonane z trwałych tworzyw. Dotyczy to między innymi koszy parkowych, które służą każdemu, kto postanowi udać się na spacer alejkami lub odpoczywa na ławce przy skwerku. Jednocześnie, dużą wagę przykłada się do kwestii estetycznych - pojemniki na odpady powinny wtapiać się w krajobraz.
Drewniana obudowa
Zwykle kosze na śmieci wykonywane są z materiałów, które są wytrzymałe, ale niekoniecznie określilibyśmy je jako estetyczne. W takich przypadkach można zastosować wszelkiego rodzaju obudowy. W parkach na pewno sprawdzi się drewno - pojemniki można otoczyć na przykład osłoną z sosnowych deseczek. Takie rozwiązanie można zastosować zarówno w przypadku pojedynczych koszów parkowych, jak i rzędu kilku zbiorników do segregowania śmieci.
Ocynkowana blacha i solidny beton
Parkowe pojemniki na odpady to często wyroby wykonane z ocynkowanej blachy, posiadające boczny słupek do wbetonowania lub wkopania do ziemi. Takie obiekty dobrze wyglądają na przykład przy alejkach. Niekoniecznie dobrym wyborem będą jednak pojemniki o ażurowej, siatkowej strukturze - przez niewielkie dziurki mogą wypadać śmieci, które pod wpływem wiatru zostaną rozrzucone po trawnikach i kwiatowych rabatach. Zarówno w przypadku koszy parkowych, jak i ulicznych sprawdza się za to beton. Pojemniki otoczone szarą obudową świetnie wpisują się w nowoczesną przestrzeń miejską.
Dodatkowe zabezpieczenia zwiększające trwałość
Warto, by kosze parkowe, które stoją przy alejkach i ścieżkach, posiadały daszek chroniący przed deszczem i śniegiem, a także - przed wrzucaniem do środka śmieci o zbyt dużych gabarytach. Jeśli ustawiono je na otwartej przestrzeni, muszą być stabilne, dobrze uodpornione na uszkodzenia oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych. Wybiera się na przykład pojemniki metalowe, które zostały pomalowane proszkowo - metoda ta zapobiega rozwojowi korozji i chroni materiał przed promieniowaniem UV. Jednocześnie powinny być one proste w opróżnianiu przez służby porządkowe.