Szafki BHP - w jakie meble warto wyposażyć pomieszczenie socjalne?

Pracownikom wykonującym swoje obowiązki zawodowe w odzieży roboczej należy zapewnić miejsce na jej przechowywanie. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wysokie szafki pionowe ze znajdującym się w środku drążkiem, na którym można zawiesić ubranie. To jednak nie jedyna z możliwych opcji. W jakie jeszcze meble BHP warto wyposażyć pomieszczenie socjalne?

Pojemne, bezpieczne i wielofunkcyjne

Pokój socjalny jest pomieszczeniem, które może służyć nie tylko za szatnię i przebieralnię – jeśli w zakładzie pracy nie ma osobnej części jadalnianej z lodówką, jest to też miejsce, w którym pracownicy spożywają posiłki i spędzają przerwy. W meblach BHP stawianych w pomieszczeniu socjalnym powinno więc znaleźć się miejsce nie tylko na ubrania, ale też na inne rzeczy osobiste pracownika: torebkę lub portfel, buty na zmianę, odzież wierzchnią, a czasami też jedzenie, kosmetyki bądź ręcznik. Z tego względu należy wybierać szafki BHP zamykane na zamek, który udaremni osobom trzecim dostęp do przechowywanych w środku przedmiotów.

Większe czy mniejsze?

W przypadku odzieży dobrym pomysłem jest wybranie szafy BHP o wysokości około 1900-2000 mm, podzielonej na dwa przedziały – dzięki takiemu układowi pracownik będzie mógł łatwo oddzielić ubrania prywatne od roboczych. Warto też zwrócić uwagę, czy na drzwiach szafki socjalnej znajduje się lusterko – jest to pozornie drobne, a w rzeczywistości dość spore udogodnienie. Przydatna okaże się również dodatkowa półka w dolnej lub górnej części mebla, która ułatwi organizację.

Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, można wybrać szafki z kilkoma mniejszymi skrytkami – warto jednak upewnić się że mniejsza ilość miejsca spełni potrzeby pracowników. Małe skrytki sprawdzą się na przykład w zakładach pracy, w których znajduje się oddzielna kuchnia z lodówką oraz wieszaki na odzież wierzchnią.

Wytrzymałe i uniwersalne

Najczęstszym wyborem do pomieszczeń socjalnych są szafki BHP z blachy. Uzasadnienie jest proste: materiał ten jest łatwy w czyszczeniu i odporny na różne uszkodzenia, co jest szczególnie ważne w takich miejscach, jak zakłady pracy. Meble te maja przecież służyć kolejnym pracownikom przez wiele lat. Są też uniwersalne i można ustawiać je na różne sposoby: wzdłuż ścian lub przeciwnie – na środku pomieszczenia. Wiele ciekawych opcji oferujemy na 

#

Celem projektu jest przeciwdziałanie skutkom wystąpienia pandemii COVID-19, poprzez wsparcie w postaci finansowania kapitału obrotowego oraz kosztów bieżącej działalności przedsiębiorstwa EMI PLUS Sp. J. Maciej Dobrowolski i Mirosław Topolski. Planowane efekty związane są z zachowaniem płynności finansowej co pozwoli na prowadzenie działalności przez co najmniej 3 miesiące od daty otrzymania dofinansowania.
Wartość projektu: 33 283,98 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 100 proc.